февруари 4, 2023

Алекс Ринс триумфира в Австралия

Само три старта преди оттеглянето на Сузуки от MotoGP Алекс Ринс донесе първа победа на японския произовдител от триумфа на Жоан Мир в Гран При на Европа през 2020 година, след като спечели надпреварата за Гран При на Австралия.

Завръщането на „Филип Айлънд“ след двугодишна пауза никак не разочарова, като феновете край трасето станаха свидетели на едно много интересно и непредвидимо състезание. В него позициите в чело се променяха постоянно, а в крайна сметка с маневра в началото на финалния тур Ринс стигна до победата.

Тогава испанецът атакува лидера Франческо Баная, като тази маневра на пилота на Сузуки отвори вратата и за Марк Маркес, който също изпревари звездата на Дукати. Така шесткратният световен шампион стигна до своя подиум №100 в кралския клас, след като завърши втори.

Баная пък остана трети, но той си тръгва от Австралия с аванс от 14 точки пред Фабио Куартараро в спора за световната титла. Действащият шампион допусна две грешки в рамките на днешното състезание и в крайна сметка си тръгва с празни ръце от „Филип Айлънд“.

За французина това е четвърта нула от началото на сезона и трета в последните четири старта. Така той напълно загуби инициативата през сезона, в който ако всичко се развие нормално почти сигурно титлата ще бъде за Баная, тъй като следващите две писти са много подходящи за Дукати, а особено тази във Валенсия, където ще завърши кампания, е изключително неудобно както за Ямаха, така и за самия Куартараро.

Само 0.330 секунди не достигнаха на Марко Бедзеки да се пребори за своя втори подиум в дебютния си сезон в MotoGP, като италианецът финишира четвърти в Австралия, с което си гарантира и титлата за новобранец на годината. Енеа Бастианини имаше много силна втора половина на състезанието, в която отново демонстрира перфектното си износване на гумите и прогресира до петото място, след като в началото бе в дъното на топ 20.

Вторият любимец на публиката край трасето Джак Милър не успя да стигна до финала, след като бе отнесе от Алекс Маркес в спирането за четвъртия завой в деветата обиколка. По ирония на съдбата точно четвъртата крива на „Филип Айлънд“ бе кръстена на Милър преди вчерашната квалификация.