май 25, 2022

АМА Суперкрос: Джейсън Андерсън печели втория кръг в Оукланд

Пилотът на Monster Energy Kawasaki Джейсън Андерсън спечели суперкроса в Оукланд, втори кръг от американските серии АМА Суперкрос в клас 450 SX. Андерсън направи брилянтно състезание. Той поведе малко след старта пред контузения Адам Сиансиаруло и контролираше състезанието до финала. Пилотът на Red Bull KTM Factory Аарон Плесинджър завърши втори, а Джъстин Барша беше трети.

Сиансиаруло поведе колоната следван от рано от Андерсън, Макeлрат, Плесинджър, Барша, Кен Роксен, Чаз Секстън, Илай Томак, Марвин Мускен, Малкълм Стюарт, Купър Уеб, Дийн Уилсън, Дилън Ферандис, Джой Саватдж и др. Сиансиаруло все още водеше след две обиколки, а Уеб стана 9-и.

Разликата между Сиансиаруло и Андерсън бе 0,9 сек. В четвъртата обиколка Джейсън атакува и поведе. Роксен, който спечели първия кръг катастрофира и се срина на 16-о място. След четири обиколки подреждането в топ 10 бе: Андерсън, Сиансиаруло, Плесинджър, Барша, Томак, Секстън, Стюарт, Уеб, Ферандис и Макелрат на 10-то място.

Машините на Kawasaki показаха, че са бързи и са на първа и трета позиции, тъй като изведнъж Плесинджър изпревари Сиансиаруло. Той дори притисна Андерсън. Маскен пък се върна в топ 10. След 7 обиколки нямаше много разместване, а първите 10 си останаха същите. Роксен не можа да се придвижи напред и държеше 15-то място, точно пред Макс Ансти.

Уеб стана 7-и, а Барша и Томак преминаха като мълнии покрай Сиансиаруло. В 10-ата обиколка Андерсън продължи да води пред Плесинджър, Барша и Томак.  Ферандис изпревари Уеб за седмо място, а след това и Сиансиаруло за 6-о.

Стана доста интересно! Първите четири производителя бяха Kawasaki, KTM, GasGas, Yamaha и Husqvarna. Секстън се върна на 10-то място, а Уеб изпревари Сиансиаруло. Топ 5 в 13-та обиколка бе Андерсън, Плесинджър, Барша,  Томак и Стюар.

На 15-ата обиколки преднината на Андерсън беше 4,1 секунди, следван от Плесинджър, Барша, Томак, Стюарт, Ферандис и Уеб. Томак направи най-бързата обиколка на състезанието, но все още бе на четвърто място. Уилсън се класира на 10-то място, докато Сиансиаруло падна на 11-о.

Така класирането бе: 1. Джейсън Андерсън с Kawasaki, 2. Арон Плесинджър с КТМ, 3. Джъстин Барша с GasGas, 4. Илай Томак с  Yamaha, 5. Малкълм Стюарт с  Husqvarna, 6. Дилън Ферандис с Yamaha.

Временно класиране след 2 кръга: Барша 42 т., Андерсон и Уеб по 39, Плесинджър 37, Роксен и Томак по 36, Стюърт и Маскен по 34.

В клас 250 SX спечмели 30 годишният ветеран Кристиан Крейг с Yamaha. Той продължава да води в серията West Coast 250 след победата ме и в първия кръг с пълен актив от точки. Хънтър Лорънс с Honda стана втори и заема тази позиция в шампионата. На подиума 3-и стъпи и Сет Хамейкър с Kawasaki.

Извън подиума остана Майкъл Мосман с GasGas, който финишира пред Нейт Трашър с Yamaha и Винс Фрийз с Нonda, които допълниха топ 6.

Крейг води в класирането с 52 т., Лоурънс и Хамейкър са с по 44, следвани от Мосман с 36.