Асоциацията на автомобилните производители отбелязва 30 години от създаването си в ключов момент от развитието на бранша. Европа има недвусмислената амбиция да се превърне във въглеродно неутрален континент до 2055 г. Поставените цели в плана “Fit to 55” вече имат влияние в света на бизнеса, автомобилното производство, финансовата сфера, регулациите и потребителското поведение на ежедневна база.„България няма как да остане встрани от този процес и колкото по-рано предприемем нужните стъпки за промяна, толкова по-лесен, ефективен и ефикасен ще е преходът за страната ни“, каза председателят на ААП Александър Костадинов.
В присъствието на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и министъра на електронното управление Александър Йоловски бе открита конференцията на ААП под надслов: „Предизвикателства пред устойчивата мобилност -отключване потенциала на България“. Събитието привлече участници от целия регион на Балканите, водещи автомобилни производители, визионери и иноватори от България и Европа, представители на европейските и българските институции, които формират политиките и регулациите в сектора.
„Устойчивата мобилност не е само декарбонизация, но и намалени нива на азотниокиси, фини прахови частици, подобрена сигурност и ефективност, защита правата на потребителите. Всички ние се нуждаем на първо място от дръзка визия и план за постигане на целите за 0 убити в автомобилни катастрофи по пътищата, чист въздух, екологичен транспорт, системи за активна и пасивна безопасност, дигитална регистрацията и управление на личната мобилност“, подчерта Александър Костадинов. Министерството на транспорта има ясна визия за развитието на сектора и конкретни мерки за подпомагане на устойчивата мобилност. Сред тях министър Георги Гвоздейков открои активното управление и обновяване на автопарка, създаването на единен регистър за автомобилите в страната, повишаване на контрола на техническите прегледи и др.
Има ясна и единна воля между законодателната, изпълнителната власт и най-голямата неправителствена организация – ААП – за създаването на единен регистър с данни за всички регистрирани автомобили, техните технически спецификации, актуално техническо-експлоатационно състояние и история. В регистъра ще бъдат записвани и водени всички данни, събрани при годишните технически прегледи. Това ще изключи възможността за манипулиране тахометрите на автомобилите и ще помогне да се преодолее всеобщият проблем в България за неточно представяне стойностите на километража. Подкрепа за такъв регистър изрази и министърът на електронното управление Александър Йоловски.
Според председателя на Комисията по транспорт в Народното събрание Халил Летифов е необходимо да се положат целенасочени усилия за регулиране дейността на сервизите и на вносителите на използвани автомобили, за да се гарантира безопасността на автопарка в България. Г-н Летифов заяви своята готовност да съдейства в процеса на разработване и приемане на нужните законодателни промени. Зам.-министърът на иновациите и растежа Мартин Гиков представи мерките в обсъждания Закон за електрическата мобилност. От октомври тази година, през Закона за обществените поръчки, вече е дадена възможност за стимулиране закупуването на електрически автомобили. Обсъждат се допълнителни стимули, чрез прилагането на нулеви емисионни зони в градовете, разширяване на политиката за субсидиране, данъчни облекчения и други.
ААП представлява 63 световни производители с годишен обем на производство над 10 милиона превозни средства и годишен оборот в размер на трилион долара. През периода на съществуване на ААП членовете ѝ са изградили над 500 изложбени и сервизни центрове, реализирали са инвестиции на обща стойност близо 3 милиарда лева и са създали препитание на над 10 000 български семейства към 2022 година. Платените преки и непреки данъци от дейността на членовете се оценяват на близо 7 милиарда лева, което нарежда автомобилната индустрия сред големите данъкоплатци в България.
ДРУГИ
KTM X-BOW GT2: историята на носителя на титлата
Кърджали и Джебел стават арена на офроуд състезание в края нa септември
Никола Цолов приключи сезон 2024 във Формула 3 с три победи
МОТО СПОРТ
Гран При на Валенсия е под въпрос, сезонът в MotoGP може да завърши този уикенд
Кметът на Сопот награди състезатели по офроуд
Дани Луис с победа в състезанието Fallen Timbers AMA Hard Enduro East
Жоел Сметс поема ръководството на Red Bull KTM Factory Racing за сезон 2025
Кирково е домакин на BG X Enduro Championship
АВТО СПОРТ
Наказват Верстапен за Гран при на Бразилия
Карлос Сайнц спечели в Мексико втора победа за сезона
Сайнц изненада Верстапен и Норис и ще стартира първи в Мексико
Формула 1: Първа тренировка за Голяма награда на Мексико
KTM X-BOW GT2: историята на носителя на титлата