Галерия на шампионите – Топрак Разгатлиоглу, детронаторът на крале

Стефан Илиев

След 13 кръга и 35 състезания в сериите WorldSBK, шампионската корона сложи Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha). Новият носител на титлата сложи край на историческата серия от шест поредни триумфа на Джонатан Реа (Kawasaki Racing). Турчинът препъна пилота от Ълстър по пътя към 7-ата му титла.

Във втория си сезон с Yamaha след преминаването му от Kawasaki Puccetti Racing в началото на кампанията 2020 г., най-новият шампион на WorldSBK е в падока на WorldSBK от дните си на европейския суперщок 600 шампионат. Той взе титлата там през 2015 г., преди да премине към европейския суперщок 1000 шампионат за две години и след това в WorldSBK през 2018 г.

Разгатлиоглу спечели три победи в първия си сезон с Yamaha през 2020 г. и надгради това през 2021 г., с 13 победи и 28 подиума в 35 състезания. Това постави турската звезда на върха или близо до него по всички показатели в сравнение с други пилоти на Yamaha в WorldSBK. С успеха си през 2021 г. той става едва вторият състезател на Yamaha, който е световен шампион в WorldSBK, след американеца Бен Спийс през 2009 г., и 18-ият различен пилот, коронован в WorldSBK.

Кампанията за спечелване на титлата на Разгатлиоглу започна в Моторланд Арагон , когато взе първия си подиум в състезание 1, преди още две, които завърши на 6-о място. Седмица по-късно на Ещорил  Топрак стартира серията си от 7 поредни състезания в  WorldSBK на подиума. Първата му победа за сезон 2021 дойде в третия кръг.

Когато WorldSBK отиде в Италия, Разгатлиоглу спечели първите си две победи на Мизано – Марко Симончели.

Силният старт на сезона за Реа – четири победи в първите девет състезания, означаваше, че Разгатлиоглу изостава с 20 точки, преди завръщането на WorldSBK във Великобритания. Това бе кръгът, който доведе до обрат в надпреварата за титлата.

Дъждът на Tissot Superpole прати Разгатлиоглу на 13-о място. Турчинът стартира отлично и скоро беше начело на състезание 1 след невероятен старт. Това му донесе победа и да намали разликата с Реа още повече. Неделята в Донингтън Парк имаше сериозен обрат. Реа падна в състезание 2 на родна земя, завършвайки на 20-о място и остана без точки, а Разгатлиоглу спечели победа и с това взе лидерството в шампионата за първи път.

Следващият кръг беше в Ассен и именно Реа завърши уикенда с преднина в шампионата след хеттрик от победи. Разгатлиоглу завърши на трето място в състезание 1 и състезанието Superpole, преди да отпадне от състезание 2 след Гарет Герлоф (GRT Yamaha) го блъсна в завой 1 на първата обиколка 1. Победата на Реа и нулата на Разгатлиоглу,  дадоха разлика в шампионата до 37 точки.

Две нови писти предоставиха нови предизвикателства.

Аутодром Мост в Чехия пистата в Навара, бяха домакини на състезание от шампионата за първи път. Разгатлиоглу отговори на разочарованието от Ассен с подиуми във всичките шест състезания на двете нови писти. Включително взе и три победи. Невероятна битка в последната обиколка със Скот Рединг (Aruba.it Racing – Ducati) бе един от многото изключителни моменти през цялата кампания 2021. Състезание 1 беше и второто, на което Реа падна. И докато той запази преднината в шампионата, разликата беше намалена до три точки след Мост. Резултатите в Навара означаваха, че двойката напусна първия кръг на Навара с равен резултат от 311 точки. Това бе знак колко тежка би била битката за титлата след такива невероятни дуели.

WorldSBK се отправи към познатата Маникур  по-рано от обичайната дата през септември. Разгатлиоглу взе две победи, а Реа една, но не беше толкова просто. Разгатлиоглу смяташе, че е направил първия си хеттрик в WorldSBK, но след състезание 2 беше обявено, че ще бъде понижен с едно място назад в състезанието Superpole за превишаване на ограниченията на трасето след протест на Kawasaki. След драматичните събития във Франция, разликата беше само седем точки преди трите поредни старта в Каталуня, Херес и Портимао.

Дъждът заваля преди състезание 1 в Барселона, но Разгатлиоглу показа  бързо темпо, преди технически проблем да го принуди да излезе от състезанието като лидер. Това бе последният от поредица обрати в битката за шампионата. Само седмица по-късно последва трагичен уикенд в Херес. След гибелта на състезателя на WorldSSP300 Дийн Берта Винялес, Разгатлиоглу взе две победи от две, след отмяната на състезанието Superpole. Портимао отбеляза края на тройниата серия. Реа направи  две катастрофи в първото състезание и това за Superpole. Не взе точки в кръг, в който е имал толкова много успехи. Спечели състезание 2, докато Разгатлиогле взе първото място в състезание 1 и 6-о в мокрото Superpole. В състезание 2 беше ред на Разгатлиоглу да катастрофира в Портимао. В рамките на няколко часа преднината на Разгатлиоглу се намали от 49 точки на 24 преди двата оставащи кръга.

В предпоследния кръг в Аржентина Разгатлиоглу успя да увеличи преднината си за титлата до 30 точки след още две победи, въпреки че Реа надви над турчина в състезание 2. Дуото се бори усилено в Сан Хуан, а резултатите гарантираха грандиозно битка за титлата в Индонезия. На новата писта Пертамина Мандалика титлата беше решена в състезание 1, след епична тристранна битка между първите трима в шампионата, която се вихреше през всичките 20 обиколки. Въпреки победата на Реа, Разгатлиоглу стана втори, което му беше достатъчно, за да сложи край на поредицата от титли на Реа и да стане световен шампион през 2021 г.

10 неща, които трябва да се знаят за новия шампион в WorldSBK Топрак Разгатлиоглу

Сезонът на WorldSBK 2021 приключи и има нов шампион – Топрак Разгатлиоглу. Защо той се състезава с № 54 и тръгва от скромния живот у дома с майка си, както и много неща, които можете да разберете за турската звезда.

Пилотът на Pata Yamaha спечели днес титлата в Индонезия на изцяло новата международна улична писта Пертамина Мандалика. Какво обаче може да се каже за Разгатлиоглу зад кулисите, зад звездния блясък от пистата.

1.- Топрак Разгатлиоглу е роден на 16 октомври 1996 г. в Аланя, Турция. Рожденият му ден е нещо, което той споделя с италианския съотборник Андреа Локатели.

2.- Разгатлиоглу живее в Сакаря в Турция с майка си. Къщата не е далеч от мястото, където той тренира на картинг пистата на Кенан Софуоглу.

3.- Топрак беше включен в състезанието за европейско първенство Superstock 600 в Маникур от Кенан Софуоглу през 2014 г. Това бе неговият дебют в класа. Той спечели състезанието с по-малко от две десети от секундата пред Антъни Дюмон и Ники Тули.

4.- Петкратният шампион на WorldSSP Кенан Софуоглу е негов мениджър и ментор. Изборът на № 54 от Разгатлиоглу е заради това, че е протеже на Кенан Софуоглу, откъдето идва и номерът.

5.- Топрак е фен на екстремните спортове и обича много каране на джетове, флайтборд и през зимата сноуборд. Той също така обича да кара картинг на пистата на Софоглу и да кара мотоциклети за мотокрос. Всичко, което има колела или двигател, изглежда е добре дошло за Разгатлиоглу. Въпреки това, той може да прави и различни гимнастически трикове, като стойки на ръце и ходене на ръце. Това е нещо, което се е научил да прави в морето, когато е израснал в крайбрежния град Алания.

6.- Той е първият WorldSBK шампион от Турция, следващ стъпките (или следите от гуми) на Кенан Софуоглу, който никога не можа да се радва на същия успех в WorldSBK, както в WorldSSP. Софуоглу каза веднъж: „Нашият план, откакто го включих в Купата на ФИМ Europe Superstock 1000, беше да го направим първият турски световен шампион по супербайк и искаме да постигнем тази цел.“

7.-На неговия състезателен шлем има първоначалния T.T.A. Това са неговата буква, на брат му Тюмай и баща му Ариф. Това са и инициалите на прякора на баща му: Tek taker Arif, което се превежда като „Wheelie Arif“ (Ариф, каращ на задно колело). На 17 ноември 2017 г. бащата на Топрак губи живота си при катастрофа с мотоциклет в Турция.

8.- Когато Разгатлиоглу пристигна в Сан Хуан в Аржентина, местните фенове побързаха да дадат прякор на Топрак. Така се роди „El Turco“.

9.- Топрак също е мюсюлманин и затова не пръска Prosecco DOC на подиумите, поради забраната за алкохола в исляма. Той също се моли преди състезанията и на решетката.

10.- Топрак следва стъпките на баща си в изучаването на някои каскади, особено в овладяването на изкуството на стопи (stoppie). Независимо дали става въпрос за движение и завиване, или традиционното интензивно спиране, трикът на Топрак е стопи. Това е нещо, с което той и победителят в MotoGP Джак Милър се конкурират.

Заб. Стопи (stoppie) е трик за мотоциклети и велосипеди, при който задното колело се повдига чрез рязко натискане на предната спирачка. След това с внимателно намаляване на спирачното усилие, моторът се кара за кратко разстояние на предното колело.

Next Post

Себастиен Ожие спечели осма титла във WRC след триумф в Рали Монца

Себастиен Ожие и Жулиан Инграсия си гарантираха своята осма титла в Световния рали шампионат (WRC) в последния си сезон заедно, след като триумфира в последната за сезона надпревара на Рали […]