Големите битки за титлата между съотборниците в мотоциклетната Гран при

Стефан Илиев

В моторните спортове се твърди, че първият съперник е твоят съотборник. Същият отбор, еднакви машини и оборудване, равни условия. Ето че от motogp.com някои съперничества и битки за титлата в Гран При между пилоти от един и същи отбор.

Дуан срещу Кривие (500 куб. см) – 1996 г.

Двойката на Repsol Honda направи много страхотни битки във времето, когато бяха съотборници в HRC. Гран при на Испания през 1996 г., домашното състезание на Кривие на Херес, беше страхотно оспорвано.  В последния завой в последната обиколка Алекс Кривие и Мик Духан се изправиха един срещу друг за победа. Надпреварата за испанеца обаче завърши с хайсайд. Шпилбърг и Бърно също бяха домакини на няколко класически дуели между двамата.

Жак срещу Накано (250 куб. см) – 2000 г.

Един от страхотните сблъсъци в клас 250 куб. см бе интригата в екипа на Tech3 Racing през 2000 г. Тя беше между Оливие Жак и Шиня Накано. Победата в последното състезание за сезона, проведено на класическата австралийска писта Филип Айлънд, донесе на Жак титлата. Съотборниците завършиха само на 0,014 сек. първи и втори на финалната линия и само на седем точки разлика в общото класиране.

Талмаши срещу Фаубел (125 куб. см) – 2007 г.

Битката от световното първенство през 2007 г. в клас 125 куб. см бе между Габор Талмаши и Хектор Фаубел. Това беше един от класическите дуели в лека категория. Всичко се сведе до финала във Валенсия в последния ден. Фаубел спечели състезанието, но второто място за Талмаши беше достатъчно, за да може унгарецът да спечели титлата. Първите пет пилоти преминаха финалната линия само в 0,8 секунди. Талмаши спечели короната с пет точки пред съотборника си Фаубел.

Роси срещу Лоренцо (MotoGP) – 2009 г.

Просто незабравимо съперничество между двама от големите на MotoGP – съотборниците от заводския тим на Yamaha Валентино Роси и Хорхе Лоренцо. Те бяха едва в началото на своя сблъсък във висшия клас. Най-известният дуел през 2009 г. беше в Гран при на Каталуния. Последен завой, последна обиколка, след продължителна борба, Роси излезе начело. Докторът спечели титлата по-късно същата година, като Лоренцо беше втори.

Рабат срещу Калио (Moto2) – 2014 г.

Съотборниците на Marc VDS Тито Рабат и Мика Калио се бориха за световната титла в Moto2 през 2014 г. Между тях те отбелязаха 10 победи и четири пъти двамата бяха първи и втори (1-2). Рабат стана световен шампион за първи път.

Лоренцо срещу Роси (MotoGP) – 2015 г.

Сезон, който никога няма да бъде забравен. Гран на Валенсия, която никога няма да бъде забравена. Лоренцо държеше нервите си да стане петкратен световен шампион и три пъти във висшия клас. Докато тази неуловима 10-та световна титла се изплъзна от хватките на Роси. Доктора завърши кариерата си с девет титли.

Гарднър срещу Фернандес (Moto2) – 2021 г.

Вълшебната двойка на Red Bull KTM Ajo – Реми Гарднър и Раул Фернандес, доминираше в световното първенство за среден клас през този сезон. За 2021 г. двамата постигнаха 13 победи. Новакът Фернандес взе осем от тях, но австралиецът Гарднър спечели титлата на последното състезание за сезона във Валенсия. И двамата се подготвят отново да бъдат съотборници, този път на Tech3 KTM Factory Racing в MotoGP.

Next Post

Рали "Обиколката на Варна" в класически и еко вариант тази събота

Две автомобилни ралита в един ден!  Това ще изпитат варненци, коиот тази събота – 4 декември ще станат свидетели на 23-ото традиционно крласик рали “Обиколка на Варна” и 3-ото еко […]