февруари 2, 2023

Рали Дакар 2023: Сайнц повежда пред Льоб, Брабек печели най-бърз в първия етап

Пилотът на Audi Карлос Сайнц-старши поведе в рали Дакар 2023 с късна атака в първия етап на ралито. Победителят от 2022 г. Насър Ал-Атия е на 7-о място.

При мотоциклетистите Победата отиде в ръцете на Рики Брабек с Honda  бори за осмо място. Най-бърз в етапа бе Даниел Сандърс с КТМ, но след финала той получи 2 минути наказание и отиде на 5-о място. Двама заводски пилоти на КТМ асистират на Брабек на първия подиум. Втори, на 19 секунди е Кевин Бенавидес, а трети Тоби Прайс – на 39 сек.

Мейсън Клайн

В Дакар дори безупречното представяне не е гаранция за победа или място на подиума. Това откри днес Мейсън Клайн откри днес за свое огорчение. Американецът с КТМ водеше в състезанието на предпоследния контролен пункт, остави победата да се изплъзне из пръстите му. Тя му бе измъкната из под носа от Даниел Сандърс. Той финишира първи следван от тримата пилоти на Honda – Пабло Кинтанила, Рики Брабек и Жоан Бареда. Клайн отстъпи на пето място на 54 секунди.

Нещата обаче не свършиха до тук. Наказанието от 2 минути за грешка на контрола, прати Сандърс 5-и. Същото сполетя и Кинтанила, който с наказание от 2 минути, отиде 7-и, след Крайн. Бареда мина по „тънката лайстна“ с наказанието си от 1 минута. Каталунецът, който кара частна Honda обаче запази 4-ото си място.  В утрешния етап може да „свести душата“. Той е от бивака край морето до Алула с дължина 589 км , от които скоростна отсечка от 367 км и връзка 234 км.

Карлос Сайнц

При автомобилите Сайнц спечели етапа с 10 секунди пред Себастиен Льоб с BRX.  Съотборникът на Сайнц – Матиас Екстрьом беше пилотът, който диктуваше темпото в по-голямата част от 367-километровия специален етап Бившият ас от DTM грабна лидерството на първата контрола.

След това обаче Сайнц направо се раздаде и стопи изоставането си от две минути. Той скочи от четвърто място, за да за да спечели своята 42-ра етапна победа в кариерата си в рали Дакар. Това дава нов стимул за испанеца, който е четирикратен победител в престижния рали-рейд.

Себастиен Льоб

Екстрьом не само отстъпи на по-опитния Сайнц, но пропусна пред себе си легендата на WRC и пилот на Bahrain Raid Xtreme Себастиен Льоб. Французинът с бясно темпо навакса в последния 90-километров участък до финала, за да стане втори.

Деветкратниат световен рали шампион Льоб, който все още преследва първа победа в Дакар, беше основният съперник на Екстрьом, който завърши деня само на 23 секунди след французина. Шведа остана на 33 сек. след лидера в ралито.

Четвъртото място бе за френския пилот Герлен Шишери, който финишира с малко повече от минута изоставане в частния Hunter, построен от Prodrive, управляван от неговия екип GCK Motorsport. Той обаче получи минута наказание и мина на 4-о място.

Четвъртото бе заето от Язед Ал-Раджхи, другия частен състезател, който впечатли в първия етап на Дакар, като победи всички фабрични Toyota Hilux Overdrive. Пилотът на домакините Саудитска Арабия бе само на 2:01 от Сайнц.

Шести е Орландо Теранова във втория прототип BRX, Аржентинецът загуби седем минути от лидерите в етап, който не беше особено дълъг етап по стандартите на Дакар. Звездата на Toyota Ал-Атия се справи още по-зле. Катарецът загуби 7:07 минути в етапа. Това го прати на 7-о място.