февруари 2, 2023

Стефан Стоев печели Мемориал „Валери Великов“

За втори пореден път Стефан Стоев печели Мемориал „Валери Великов“. Той триумфира днес със своя прототип Silver Car EF-10 по трасето на шуменската класика. Стоев спечели и предишното състезание в Шумен през 2019 г.  На подиума му асистираха Юлиян Телийски с Mitsubishi Lancer и Николай Златков (Проспийд) с Audi Quatro S1.

След два кръга от планинския шампионат и две победи, габровския пилот Стоев води убедително. Той днес постигна общо време 5:10,240. Стефан спечели два от трите манша, като беше най-бърз в първия с време 1:42,650. Това бе и най-доброто време за деня, а само 0,24 сек. не му стигнаха да подобри рекорда на трасето. Трети стана Васко Въжаров с Opel Astra.

Във втория манш победи Телийски, като даде 1:42,870. Стоев бе на по-малко от секунда – 0,930 сек. от него. Трети бе отново Въжаров на 1,140 сек.

Третия и решителен манш бе отново в полза на Стоев, който даде 1:43,790. Втори отново бе Телийски, като на метри преди финала му гръмна мотора. Така той загуби няколко секунди, но и това е част от играта. Все пак записа време, макар и с 1,070 сек. по-слабо от това на Стефан. В класирането от трите манша, Юли бе само на 1,210 сек. и бе на второто място на подиума и на първо в клас Е1_6500.

Трети в третия манш – на 5,150 сек., а и общото класиране на Мемориал „Валери Великов“ стана Николай Златков.  Това се случи, след като Васко Въжаров излетя от трасето при третото качване. Златков бе на 13,860 от победителя на подиума. Той е на второ място след Телийски в Е1_6500.  Трети в класа и 4-и в общото подреждане беше е съотборникът на Златков – Петко Манолов със Subaru Impreza  на 25,230 сек.

Голямата изненада отново поднесе Александър Димитров – Пъчката с Honda Civic, който стана 5-и в генералното класиране и първи в клас Е_1600. Той остана на 41,990 сек. и  победи само с 0,120 сек. рали специалиста и традиционен участник в шуменското състезание Георги Василев с Mitsubishi Lancer. Сливенският пилот остана 6-и.

Много малка бе разликата – само 4 десети, между 6-ия и 7-и в класирането. Съответно това са Искрен Веселинов и шампиона на писта в Серия Спорт Йордан Методиев. Дамата са съогтветно втори и трети в класа след Пъчката. Методиев обаче му хареса планинския шампионат, тъй като и в Шипка се представи добре.

Девети стана опитния планинар от Кюстендил Кирил Величков с Honda CRX. Той водеше битка с Димитър Кондев с Honda Civic, който е първи в клас Е_2000 и 10-и в класирането.

До финала достигнаха 43 пилоти от стартиралите вчера на тренировките 54. Следващият старт е планинското състезание в Гоце Делчев на 22 и 23 октомври, което ще се състои за втори път.