февруари 4, 2023

Формула 1: Верстапен печели на Спа, дубъл за Red Bull

Фантастично каране на Макс Верстапен  с Red Bull на пистата Спа Франкоршамп! Стартира 14-и и финишира като победител в Гран при на Белгия. Втори стана съотборникът му Серхио Перес, който тръгна от това място. Подиумът допълни Карлос Сайнц с Ferrari, който стартира от първа позиция.

Верстапен бе най-бърз на квалификацията, но заради наказание за смяна на компоненти по двигателя тръгна 14-и. След него бе основния му конкурент Шарл Льоклер с Ferrari. Задната стартова позиция изобщо не притесни Верстапен. На 7-ата обиколка от 44 той бе на 4-о място, на 8-ата – в топ 3 след като изпревари Джордж Ръсел с Mercedes. Пред него бяха Сайнц, който поведе след старта и Перес.

Преди това, още след старта, Люис Хамилтън с Mercedes тръгна да изпреварва Фернандо Алонсо с Alpine. Двамата се удариха, а колата на Хамилтън подскочи и той спря край пистата. В същото време  Макс стана 10-и. Във втората обиколка Николас Латифи се завъртя и помете Валтери Ботас. Заради инцидента излезе кола за сигурност. Състезанието бе рестартирано на 5-ия тур.

Верстапен вече бе в играта за подиума и победата. Последен смени меките гуми, с които стартира – на 16-ата обиколка. Той излезе втори, пред носа на Перес.  На 18-ата обиколка Макс Верстапен беше вече новия лидер, като изпревари Сайнц. От тук до финала шампионът беше неудържим, въпреки че направи още един пит за твърди гуми на 30-ата обиколка.

На 21-ата обиколка Перес догони и изпревари Сайнц. Така двамата пилоти от  Red Bull си гарантираха първо и второ място.

Ръсел се размина с подиума с около две секунди. Той остана 4-и, като преди това изпревари Шарл Льоклер. Риботът от Монако спря късно в бокса за меки гуми, за да направи поне най-бърза обиколка и да хване бонус точката. Пропусна я, защото тя отиде при победителя Верстапен. Льоклер се задържа пред Фернандо Алонсо на 5-о място. После обаче го заковаха с превишена скорост в бокса, а наказанието от пет секунди го прати 6-и. Алонсо остана 5-и.

Двукратният шампион бе изпреварен от пилота на Ferrari в последната обиколка. Алонсо обаче завърши пред съотборника си Естебан Окон, който стана 7-и. Той изпревари Себастиан Фетел с  Aston Martin – 8-и и Пиер Гасли с AlphaTauri – 9-и в края на състезанието. Алекс Албон завърши в топ 10 за Williams, като с борба отмъкна на Ланс Строл последната точка.