Формула 1: Победа за Верстапен, двоен подиум за Red Bull в САЩ

Стефан Илиев

Макс Верстапен с Red Bull Honda,  спечели Гран при на САЩ на пистата в Остин, Тексас.  Това беше специална победа, тъй като Red Bull Racing записа своя подиум №200 и дойде на годишнината от първата победа на Honda във Формула 1 на този ден през 1965 г. Тогава Ричи Гинтър спечели Гран при на Мексико с Honda RA 272.

С този успех Верстапен увеличи на 12 точки преднината си в шампионата на пилотите. На подиума му асистираха Люис Хамилтън с Mercedes и Серхио Перес,  който допринесе за двойния подиум на Red Bull в Тексас.

Състезанието на COTA не започна добре за стартиралия от първа позиция пилот от Нидерландия. Макс пропусна пред себе си Хамилтън при загасването на червените светлини и започна състезанието на второ място. Умната стратегия на Red Bull обаче върна Макс на лидерската позиция. Верстапен спря на 10-ата обиколка, сложи твърди гуми и взе преднина, която запази до финала.

От Mercedes удължиха втория стинт на Хамилтън та да може да навакса загубеното от Верстапен на финала. Това не сработи особено добре, макар че преди финала Хамилтън влезе в DRS зоната за своя съперник. Люис имаше и по-свежи гуми, но остана да „диша прахта“ на Макс. Тихо и кротко Серхио Перес се задържа на 3-о място, но стратегията му бе важна за Red Bull. За втори път Перес стъпи на подиума, като сега излезе на 4-о място в шампионата ни пилотите. Той изпревари Ландо Норис с McLaren.

На СОТА имаше и друга битка – между Ferrari и McLaren. Четиримата пилоти Шарл Лоьклер, Карлос Сайнц, Даниел Рикардо и Ландо Норис си размениха местата. Нямаше кой обаче да измести Льоклер от четвъртата позиция. Рикардо завърши пети. Сайнц- обаче загуби битката с пилота на Mercedes Валтери Ботас. Финландецът бе наказан да стартира пет места назад, заради смяна на двигател.

След Сайнц се наредиха Норис – 8-и, Юки Цунода с AlphaTauri, а Себастиан Фетел с Aston Martin оформи десетката.

Next Post

Мотолексикон с ХРИСТИЯН ХРИСТОВ #69 SBK

Гост в рубликата “Мотолексикон с Motosport.bg” e ХРИСТИЯН ХРИСТОВ #69 SBK. Ето как отговори на нашите въпроси: Какъв беше сезон 2021 през твоя поглед и ако трябва да го опишеш […]