юни 29, 2022

Indy500: Диксън с брилянтна първа позиция и рекорд от 376 км/ч.

6G7A8581.JPG

Скот Диксън за пети път ще стартира от първа позиция в легендарната надпревара Индианаполис 500. Това той постигна с рекорд, като отново се утвърди като един от най-великите пилоти на IndyCar сериите. Вчера той постигна най-бързата средна скорост в четири обиколки за първа позиция във вековната история – 106 години на “The Greatest Spectacle in Racing.”

Като последният пилот на пистата във Firestone Fast Six, шесткратният шампион на IndyCar Диксън се представи в четирите обиколки със средна скорост от четири обиколки от 376,66 км/ч. (234,046 м/ч.) с колата си Bank Chip Ganassi Racing Honda.

Диксън, който е от Окланд, Нова Зеландия, спечели $100 000 награда за първата си позиция. Той има една по-малко от четирикратния победител в Indy500 Рик Миърс за най-много полпозишъни в историята на Indy500.  Диксън счупи рекордната скорост за полпозишън за всички времена от 376,13 км/ч. (233,718 м/ч.), поставена през 1996 г. от Скот Брайтън. Ари Люендайик постави рекорда за средна скорост в квалификациите за четири обиколки за всички времена от 381,39 км/ч. (236,986 м/ч.) през 1996 г. това обаче бе направено на втория ден от квалификациите и не отговаряше на условията за първа позиция. Тогава Люендайк спечели 21-во място в решетката.

Така Диксън стана с втората най-бърза серия от 4 обиколки в историята на Indianapolis Motor Speedway. Затова пък стана най-бързият спечелил поул в историята на Indy500.

Шесткратният шампион на IndyCar и победител в Indy 500 от 2008 г. направи две обиколки над 234 м/ч. Дори четвъртата му и най-бавна, беше по-бърза от тези най-бързите турове на повечето пилоти и скъса четиристранното равенство за втория най-голям Indy поул в историята . Сега той е само един зад рекордьора Рик Миърс.

Диксън превъзхожда своя съотборник и действащ шампион на IndyCar Алекс Палу с 0,5 м/ч. Ринус ВиКей се присъедини към тях от външната страна на първия ред с най-бързия Chevrolet, с машина от екипа на Ed Carpenter Racing.

Между сесията Топ 12 и Fast Six, отборите имаха доста широк набор от корекции, които можеха да направят в своите коли. Добавяха или сваляха „капаци“ на входовете на радиатора, добавяха гориво, сменяха гуми, пружини. Регулираха се амортисьорите, височината на окачването, свързваха се или се изключваха стабилизаторите. Регулираха се ъглите на предните и задните крила и др.

Тони Канаан, една от четирите коли на Ganassi, които попаднаха в Fast Six, беше първият, който излезе на пистата и първата му обиколка беше 232,996 м/ч., но до обиколка 3 той трябваше да вдигне малко в завой 1 и даде средна скорост от 232,372 м/ч. или 373,97 км/ч.

Следващият беше Ед Карпентър и той достигна 242 м/ч. или 389,46 км/ч. в завой 1. Постигна 233,860 м/ч. в първата обиколка, а втората и третата му обиколка също бяха в рамките на 233 м/ч,  въпреки че той падна до 232,053 м/ч. в четвъртия се тур. Средната му беше 233,080 м/ч. или 375,11 км/ч. и той беше претендент за първия ред.

Той оцеля при опита на Маркъс Ериксон, който направи средно 232,764 м/ч. след повдигане в завой 1. Алекс Палу предложи по-бързо темпо с 234,048, последвано от 233,698, 233,304 и 232,950 м/ч.. Тази средна стойност от 233,499 м/ч. (375,78 км/ч.) гарантира на действащия шампион в IndyCar Series старт на първия ред за неговия трети Indy 500.

ECR-Chevy на Ринус ВиКей беше бърз и с четири тура по 233 м/ч. Средната му стойност обаче беше 0.114 м/ч. по-малко от Палу, но победи съотборника и шеф Карпентър. Така Диксън, Палу и Ви Кей  се наредиха на първия ред. Това е най-бързият първи ред в историята на Indy 500, със средна скорост от 233,643 м/ч. или 376,01 км/ч., счупвайки рекорда от 233,233 м/ч., поставен през 1996 г.

Chip Ganassi Racing спечели първия си старт 1-2 в Индианаполис от 2008 г. насам. Тогава Диксън спечели единствената си победа в надпреварата от първа позиция, а Дан Уелдън стартира втори. Сега Алекс Палу е втори, а двамата са водещите от четирите коли на Чип Ганаси във финалната квалификационна сесия на Firestone Fast Six.

Собственикът на тим и пилот Ед Карпентър ще стартира четвърти със совя Alzamend Neuro Chevrolet след 233,080. До него на втория ред е отново пилот на Chip Ganassi Racing – Маркъс Ериксон с 232.764 м/ч. с Huski Chocolate Chip Ganassi Racing Honda. Победителят от Indy500 от 2013 г. Тони Канаан се класира шести с 232.372 м/ч. също от екипа на Ганаси.

Третият и четвъртият ред бяха определени по време на квалификацията за Топ 12, първата сесия по време на следобеда.

Трети ред ще се състои от Пато О’Уорд – 7-и с Arrow McLaren SP Chevrolet, Феликс Розенквист – 8-и с Vuse Arrow McLaren SP Chevrolet и Ромен Грожан – 9-и  DHL Honda.

Четвъртият ред включва двукратния победител в Indy 500 Такума Сато (10-и) с Nurtec ODT Honda, победителят ат Indy500 2018 г.  Уил Пауър Verizon Team Penske Chevrolet и седемкратният шампион от серията NASCAR и новак на Indy500  Джими Джонсън (12-и) с 48 Carvana Chip Ganassi Racing Honda.