февруари 2, 2023

Moto2: Лопес на полпозишън с 1 хилядна пред Акоста, Фернандес на първи ред

Пилотът на Beta Tools Speed Up Алонсо Лопес взе първата си полпозишън в Гран при, като изпревари Педро Акоста в Q2 на клас Moto2 във Валенсия само с 0,001 сек. Той направи рекорд за обиколка 1:34,314 на пистата Рикардо Тормо. Двамата пилоти на Red Bull KTM Ajo заеха първа о вотро място, тъй като зад Акоста, трети на първа редица е лидера в световния шампионат Аугусто Фернандес. Това е голям плюс за испанеца, тъй като съперникът му за титлата Ай Огура (Idemitsu Honda Team Asia) се класира пети.

Акоста беше определящият темпото и в FP2, и в FP3. Така започна и в Q2 с 1:34.972. После Лопес пое първото място с 1:34.314, преди Акоста да не го измести с 1:34.315. И двете постижения бяха под рекорда за всички времена. Невероятно, след това Лопес отиде и постави още един път 1:34.314. Това означава, че може да се похвали с две еднакви най-бързи обиколки в сесията!

Междувременно, след като Огура се доближи до Фернандес, той пое предизвикателството и направи обиколка по-бързо от испанеца в ранните етапи на Q2. Водещият в шампионата пилот на KTM Ajo в крайна сметка щеше да спечели трето място на стартовата решетка с 1:34.481.

Но Огура ще стартира само една редица по-назад, след като даде 1:34.665 – достатъчно за пето място. Състезателите за титлата в момента са разделени от 9,5 точки. Така че японският ездач е достатъчно близо, за да окаже натиск върху Фернандес в битката за титлата в междинния клас.

Между тях 4-и е Тони Арболино (Elf Marc VDS Racing), който дойде от Q1 и направи с 1:34.583. Шести стана Джо Робъртс (Italtrans Racing), следван от Арон Канет (Flexbox HP40). Фермин Алдегуер (Beta Tools Speed ​​​​Up) се измъкна от катастрофа на завой 2, за да се изкачи до осма позиция благодарение на 1:34.771 в последната си обиколка. Челестино Виети (Mooney VR46 Racing) оглави Q1, преди да си осигури 9-о място P9. Лоренцо Дала Порта (Italtrans Racing) завърши в топ 10.