февруари 4, 2023

Moto3: Макфий печели от 22-а позиция в Малайзия

В своето предпоследно състезание от Moto3, Джон Макфий (Sterilgarda Husqvarna Max) направи феноменално каране. От 22-а позиция на стартовата решетка той стигна до триумфа в Малайзия. Това е първата му победа след Гран при на Сан Марино през 2020 г. Аюму Сасаки с второто си място донесе на Sterilgarda Husqvarna Max 1-2 в класирането. Серхио Гарсия (Gaviota GASGAS Aspar Team) взе финалното място на подиума.

Трудни условия посрещнаха пилотите в началото на състезанието, тъй като все още имаше много влажни петна, останали от нощния дъжд в Сепанг. Всички и с право, избраха сликове.

Коронованият преди седмица световен шампион Изан Гевара (Gaviota GASGAS Aspar) се изстреля перфектно и грабна холшота. След него бяха Денис Фоджа (Leopard Racing) и съотборника му Гарсия. На завой 9 Фоджа изпревари и двамата пилоти на GASGAS Aspar, преди Дейвид Муньос (BOE Motorsports) експертно да грабне 3-о място. Гевара сега 9-и.

В обиколка 2, излизайки от завой 9, Стефано Непа (Angeluss MTA Team) катастрофира. Всички положиха усилия да избегнат италианеца. Непа, за щастие в съзнание, беше отведен в медицинския център. После завой 9 извади Муньос и Тацуки Сузуки (Leopard Racing) от играта.

В останалите 12 обиколки до края, битката за победата  вече беше между осем състезатели: Гарсия, Диого Морейра (MT Helmets – MSI), Хауме Масия (Red Bull KTM Ajo), Фоджа, Даниел Холгадо (Red Bull KTM Ajo), Аюму Сасаки (Sterilgarda Husqvarna Max), Гевара и Иван Ортола (Angeluss MTA Team).

McPhee, след като започна 22-и, влачеше със себе си и Riccardo Rossi (SIC58 Squadra Corse) във водещата група.

След като Гевара поведе за няколко обиколки, отстъпи на Фоджа осем обиколки преди края. Гевара отново пое диригентската палка шест обиколки до края. След като постигна голям напредък, Роси отпадна от 7-о място на завой 1.

Оформи се група от петима за лидерството. Макфий беше на шесто място, на 0,7 сек. от задното колело на Фоджа.

Излизайки от последния завой на обиколка 13, Гевара направи контакт със задната част на машината на Сасаки. Световният шампион не беше във форма и беше на тревата, но за щастие се пребори с контрола над мотора си GASGAS, за да избегне катастрофа. Надеждите за подиума за испанеца свършиха – той беше 12-и.

На 16-ата от 17 обиколки, Гарсия поведе пред Сасаки, Масия, Фоджа, Морейра и Макфий. На последния завой Фоджа да се гмурне пред Масия и Сасаки, което даде на Гарсия малко въздух в последната обиколка – 0,3 сек. На завой 9, Гарсия бе блокиран и Фоджа поведе. Макфий видя възможност за атака на завой 14 и се вдигна на щурм. Изпревари четирима ездачи с една единствена, победна атака.

Сасаки беше втори и получи добра доза слипстрийм от съотборника си Макфий. Японецът отвори малко по-широко последния завой, за да позволи на Макфий да вземе вътрешната линия. Шотландецът спечели надпреварата до карирания флаг, за да спечели зрелищна победа в предпоследното си състезание Moto3.

Сасаки направи 1-2 за Sterilgarda Husqvarna Max. Гарсия се бори за 3-ото място. Този резултат дава последното предимство да второто място в шампионата. GASGAS също слага тройната корона.

Масия изпусна подиума само с 0,099 сек. Тъй като Морейра и Фоджа взеха 5-о и 6-о място. Фоджа сега е с осем точки по-малко от Гарсия в преследването на второто място в общото класиране.

Холгадо, Рюсеи Яманака (MT Helmets – MSI), Ортола и възстановяващият се Денис Ончу (Red Bull KTM Tech3) допълват топ 10. Турчинът стартира 25-и на стартовата решетка.