февруари 4, 2023

Moto3: Сасаки печели в Спилберг след двойната дълга обиколка

Аюму Сасаки (Sterilgarda Husqvarna Max) направи зашеметяващо завръщане на пистата в клас Moto3. Той спечели Гран при на Австрия, въпреки че имаше наказания за две дълги обиколки. Японската звезда победи своя сънародник Тацуки Сузуки (Leopard Racing) с по-малко от една десета – 0,064 сек. Битката за подиума беше до последната обиколка, като новобранецът Давид Муньос (BOE Motorsports) завърши 3-и.

На старта турският пилот Денис Ончу от Red Bull KTM Tech3 грабна холшота от трето място на решетката. Сасаки изпревари стартиралия от първа позиция Даниел Холгадо (Red Bull KTM Ajo) и поведе. След това влезе да изтъпи първото от двете си наказания за дълга обиколка. Второто дойде няколко обиколки по-късно. Японецът изостана 24-и.

Муньос поведе за малко, но както винаги битката в леката класа беше неистова. Изан Гевара (AutoSolar GASGAS Aspar Team) поведе в обиколка 6, като съотборникът му и лидер в шампионата Серхио Гарсия си проправи път в топ 3.

До 9-та обиколка Сасаки влезе в десетката с най-бърза обиколка 1:41.029. Той беше с осем десети по-бърз от лидера в състезанието Гевара. С още една най-бърза обиколка, Сасаки стана 5-и. След още един тур бе 3-и, а няколко завоя след това беше P2. После Сасаки отново водеше състезанието 11 обиколки преди края.

Седем обиколки до края, Сасаки и Сузуки бяха отворили леко предимство. Следваха ги Ончу, Гарсия, Гевара и Муньос се отдръпнаха отзад. Хауме Масия (Red Bull KTM Ajo) катастрофира на завой 3.

Три тура преди края, първите четирима бяха с 0,9 секунди пред Гарсия – 5-и. В последната обиколка Сасаки водеше на Сузуки, Ончу и Муньос. Това беше карето от кандидати за победа. Муньос изпревари Ончу на завой 3. Сасаки бе начело и пресече финала с 0,064 секунди пред Сузуки – единственият пилот на Honda в топ 11. Той спечели в Австрия след двойно наказание за дълга обиколка. Муньос, от 16-и на решетката, завърши подиума 3-и, а Ончу се задоволи с 4-о място.

Гарсия бе 5-и и увеличи преднината си пред Гевара в класирането до пет точки. Морейра се нареди между първите двама в надпреварата за титлата – 6-и. Гевара бе 7-и, следван от Холгадо. Действащият световен шампион за юноши в Moto3 имаше разлика от четири секунди пред 9-ия Джон Макфий (Sterilgarda Husqvarna Max), а Кайто Тоба (CIP Green Power) оформи топ 10.