февруари 4, 2023

MotoGP: Баная с трета поредна победа, бие Куартараро с 0,4 секунди в Австрия

За първи път в кариерата си Франческо Баная (Ducati Lenovo) постигна хеттрик – три поредни победи. Той водеше от началото до финала в напрегнатата Гран при на Австрия на пистата Ред Бул Ринг. Пеко победи само с  0,4 сек. лидера в световния шампионат Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP), който направи феноменално каране. Той успя да изпревари третия Джак Милър (Ducati Lenovo).

Пред 92 000 фенове в Спилберг, Баная грабна холшота от Енеа Бастианини (Gresini Racing MotoGP), а Милър бе 3-и, преследван от Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing). В края на първата обиколка Маверик Винялес (Aprilia Racing) изпревари Куартараро и го прати 6-и. Алейкс Еспаргаро (Aprilia Racing) не успя да тръгне добре, след като устройството му за холшот не се задейства. Жоан Мир (Suzuki Ecstar) катастрофира на завой 4 в първата обиколка и по-късно стана ясно, че световният шампион за 2020 г. е получил фрактура на глезена.

Водещият квартет на Ducati бързо се оказа над една секунда пред Винялес. Милър изпревари Бастианини на завой 3 и след това Мартин. Винялес направи грешка на завой 4 и остана зад Алейш Еспаргаро и Йохан Зарко (Prima Pramac Racing).

Бастианини сякаш имаше проблем с влизането в завой 3. Зарко избегна удара, докато италианецът забави скоростта, преди да отиде право в чакъла няколко секунди по-късно на завой 4. Бастианини отпадна.

Баная и Милър дръпнаха пред Мартин, Куартараро беше на още 1,3 секунди 4-и, следван от Еспаргаро и Винялес.

В 14-та обиколка Куартараро направи най-добрата си лична обиколка в състезанието и вече беше на 0,6 секунди зад Мартин. Последният направи грешка при шикана и беше принуден да отстъпи позицията на Куартараро. После Мартин вдигна ръка, сякаш имаше проблем, но се върна с пълна газ на трасето.

Баная водеше, но Милър чуваше мотора YZR-M1 на Куартараро на опашката си. Лука Марини (Mooney VR46 Racing) победи Алейш Еспаргаро за 5-о място. Мартин все още беше 4-и на 0,6 секунди от Куартараро.

Четири тура преди края със сензационен атака на завой 2B Куартараро профуча покрай Милър. Той пък задържа Мартин за 3-о място. Куартараро погна Баная, като в началото на последната обиколка разликата беше под секунда!

Мартин, който бе пред Милър, катастрофира на завой 1. Това даде на Милър 3-о място.

Пред него Пеко спечели победата само с 0,4 секунди, за да направи хеттрик и намали изоставането от французина до 44 точки, а Милър отново беше на подиума 3-и.

Четвъртото място за Марини бе най-добрият резултат на италианеца във висшия клас до момента. Той изпревари Зарко на пето място с по-малко от половин секунда. С 2,4 секунди по-назад беше Алейш Еспаргаро, който изостава от Куартараро на 32 точки преди старта в Мизано. Все пак трудният уикенд за испанеца можеше да бъде по-лош, след като стартира 9-и.

Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) донесе на KTM -7-о място на домашното им писта. Това беше още един стабилен ден за южноафриканеца, тъй като той и Ринс бяха разделени от една десета на финала. Марко Безеки (Mooney VR46 Racing) спечели 9-о място пред Мартин – 10-и, който успя да продължи отново след падането си в последната обиколка на завой 1.