август 11, 2022

MotoGP: Куартараро е наказан за катастрофата с Еспаргаро

Лидерът в класирането на MotoGP Фабио Куартараро си навлече гнева на стюардите, след като се блъсна в съперника си за титлата си Алейш Еспаргаро. Това стана на пистата ТТ  Ассен вчера в състезание, спечелено от Пеко Баная.

Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) получи наказание дълга обиколка за сблъсъка си с съперника за титлата в MotoGP Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing) в Катедралата на мотоспорта. Фабио падна, когато се опита да изпревари за втора позиция в 5-ата обиколка на завоя Щрубен съперника. Куартараро се удари в мотора RS-GP на испанеца. Еспаргаро излезе в чакъла, но остана на машината. Алейш отново се върна на пистата на 15-та позиция, докато Куартараро продължи, но последен, 24-и.

Стюардите на MotoGP внимателно разгледаха ситуацията и решиха, че Куартараро е прекалено амбициозен в опитите си да изпревари Espargaro. Пилотът с №20 не беше в състояние да завърши успешно атаката, стигна се до контакт, с който изхвърли от пистата №41 – Еспаргаро.

Кадрите са от втората катастрофа на Фабио Куартараро.

Действието за избягване на сблъксъка, предприето от Еспаргаро, му позволи да избегне катастрофата и да се присъедини отново. Въпреки това неговото състезание беше сериозно разбито. Куартараро получи наказание за дълга обиколка, за да бъде изтърпяно в в Гран при на Великобритания на пистата Силвърстоун след лятната пауза.

След сблъсъка си с Еспаргаро, състезанието не стана по-добро за пилота на Yamaha. След като изпусна водещата обиколка след посещение на пит-лейна, на Де Щрубен,  той падна отново с брутален хайсайд в 12-ата обиколка. Това беше краят на надпреварата на Куартараро, преди да отиде в медицинския център за преглед и рентгенова снимка поради болка в лявото рамо. Там бе установено, че няма никакви фрактури и е обявен за годен.

Все пак Фабио Куартараро отиде в бокса на Aprilia и се извини на Еспаргаро.

Междувременно, Еспаргаро се изкачи чак до четвъртата позиция на финала. Той направи невероятна атака с едновременно изпреварване на двама пилоти – Джак Милър (Ducati Lenovo) и Брад Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) в последната обиколка в шикана Герт Тимер. С 13 точки за този резултат “капитанът” на Aprilia намали преднината на Куартараро в Световното първенство до едва 21 точки.

Състезанието ще се запомни и с друг успех на Aprilia. Маверик Винялес постигна първия си подиум за тима от Ноале. Той стартира 11-и и стигна до 3-о място. И това стана година, след като Винялес обяви, че напуска Yamaha.

Другата голяма радост бе за тима на Валентино Роси – Mooney VR46 Racing. Марко Безеки спечели първия си подиум за себе си и за отбора. Пилотът кара перфектно през цялото състезание и зае второ място.

Победата спечели звездата на Ducati Lenovo Пеко Баная. След като Баная направи две поредни нули, той най-накрая триумфира и зарадва екипа от Борго Панигале. С успеха си, Баная запазва живи шансовете си за се бори за титлата.