май 25, 2022

MotoGP: Победа на Маркес в Мизано, Фабио Куартараро е световен шампион

Фабио Куартараро (Monster Energy Yamaha MotoGP) е новият световен шампион в MotoGP. Победата в Мизано спечели Марк Маркес (Repsol Honda),  но за Куартараро е световната корона. Той стана първият французин с титла във висшия клас, след като финишира четвърти, а основния му конкурент Франческо Баная (Ducati Lenovo) падна пет обиколки преди финала.

На подиума освен Маркес, му асистираше неговия съотборник Пол Еспаргаро. Това бе първия подиум на Пол като пилот на Honda. Трети стана Енеа Бастианини (Avintia Esponsorama), който изпревари в последната обиколка Куартараро, за да спечели втория си подиум във висшия клас като новак.

Състезанието бе изключително драматично. Баная поведе след старта, следван от съотборника си Джак Милър, а трети бе Мигел Оливейра (Red Bull KTM Factory Racing). Маркес бе 4-и, но до края на първия тур вече бе изпреварил португалеца. Куартараро, който стартира от 15-а позиция, стана 13-и. В следващите обиколки французинът започна да си пробива път напред. Миръл катастрофира, а Маркес стана втори. Зад него бе съотборникът му от  Repsol Honda Пол Еспаргаро,  който също изпревари Оливейра. 20 обиколки преди финала Куартараро влезе в топ 10.

Откъснали се напред,  Баная и Маркес имаха свое състезание. Бъдещият световен шампион Куартараро си прокрадваше път напред. Отлично каране правеше и Лука Марини. Куартараро стана 6-и 10 обиколки преди края. След това изпревари Алейш Еспаргаро с Aprilia и стана 5-и.

Никой не очакваше такава драматична развръзка! Баная успешно отбиваше атаките на Маркес и го държеше на разстояние. И тогава, като лидер в състезанието, той падна.  В бокса на Ducati не можеха да повярват. А в този на Yamaha вече празнуваха. Където и да завършеше Куартараро, той беше новият световен шампион. Първият французин със световната корона във висшия клас. Феноменален сезон за Фабио и за Yamaha !

Марк Маркес спечели втората си поредна победа след тази в Тексас и трета за сезона. Пол Еспаргаро стана втори, като допълни успеха за Repsol Honda като тимът зае първо и второ място. бастианини стана 3-и, като изпревари Куартараро на 14-ия завой. Така италианецът взе не само втория си подиум, но и вече е лидер в класацията за Новак на годината. но най-щастлив бе 4-ият в класирането – световният шампион Фабио Куартараро.

Йохан Зарко (Pramac Racing) пресече финала 5-и, като победи Алекс Ринс със Suzuki с 1,2 сек. Алеиш Еспаргаро стана 7-и. Той бе следван на 8-о място от съотборника си Маверик Винялес  (Aprilia Racing Team Gresini), който постигна най-добрия си резултат като пилот на  Aprilia. Марини сза втори път завърши в Топ 10, на 9-о място със специалната цветова схема Grazie Vale! 10-и в последното си състезание в родната Италия стана легендата Валентино Роси  (Petronas Yamaha SRT). Така деветкратния световен шампион се сбогува със своите фенове. За  Доктора остават още две състезания – в Португалия и Валенсия.