MXGP: Джефри Херлингс с КТМ печели първият старт в Трентино

Стефан Илиев

Джефри Херлингс с КТМ спечели Гран при на Трентино,  първият от трите поредни старта на трасето в Петрамурата. На подиума му асистираха Глен Колденхоф с Yamaha и Тим Гайсер с Honda.

В първо състезание на MXGP Джереми Сийвър от Monster Energy Yamaha Factory Racing грабна холшота от своя съотборник Бен Уотсън. След тях бяха съотборниците Хорхе Прадо и Джефри Херлингс от Red Bull KTM Factory Racing. Междувременно Тим Гайсер от Team HRC стартира 6-и.

След това Уотсън катастрофира, което позволи на Херлингс да премине напред, а Ромен Февър от Monster Energy Kawasaki Racing последва холандеца. Тогава и Гайсер задмина Прадо за 4-о място и беше най-бързият ездач на трасето.

След това Февър пробва да атакува Херлингс, като двойката продължи гони лидера Сийвър, който направи най-добрата си обиколка в състезанието. Херлингс бе близо до швейцареца, а Февър и Гайсер също търсеха възможност да го изпреварят.  Разликата на групата беше само 2,573 сек между Херлингс на първо място и Гайсер – 4-и. Зад тях Прадо, Томас Кяер Олсен от Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing и Глен Колденхоф от Monster Energy Yamaha Factory Racing водеха борба за пето място.

След това Херлингс се приближи до Сийвър, последван от Февър и Гайсер. Херлингс направи добра атака на швейцареца в 11-та обиколка, за да поеме водачеството. Прадо катастрофира, но загуби само три позиции, завършвайки състезанието на 8-о място пред Матис Бойсрам, който дебютира с Monster Energy Kawasaki Racing в MXGP.

Херлингс спечели пред Сийвър и Февър, а Гайсер беше четвърти, след като се бореше да изпревари французина пред него. Колденхоф направи добър първи манш и стана 5-и пред Паулс Йонас от Standing Construct GasGas Factory Racing.

Във втората серия холшота взе Хенри Якоби от JM Honda Racing, тъй като няколко състезатели се заплетоха в първия завой. Включително Олсън и Брайън Богърс от Standing Construct GasGas Factory Racing.

Херлингс и Гайсер започнаха състезанието 12-и и 13-и, докато Якоби поведе, следван от Февър, Колденхоф и ездача на Honda SR Motoblouz Беноа Патюрел. Лидерството на германеца не продължи дълго, тъй като Февър зае мястото му до края на първата обиколка. Колденхоф също го изпревари.

След това Гайсер успя да навакса позиции, като спечели от Уотсън петото място, последван от Херлингс. Словенецът заобиколи Патюрел и се насочи към Якоби, който направи малко по-трудно преминаването. На четвъртата обиколка той изпревари състезателя на JM Honda. Херлингс направи същото не след дълго.

Сийвър трябваше да се бори от средата на колоната, като изпревари своя съотборник Уотсън за 7-о място. Швейцарецът направи още няколко атаки и завърши състезанието пети, но това не беше достатъчно за подиум.

Антонио Кайроли от Red Bull KTM Factory Racing имаше повече лош късмет във второ състезание. Той не завърши и втория манш, след като катастрофира и в първия. Прадо също се бори с Богърс и Йонас пред него. Двамата състезатели на GasGas успяха да се върнат на 12 -то и 13 -то място, докато Прадо завърши на 17-то място.

След това Февър бе под натиска на Колденхоф, който намали разликата до 1.920 сек. Гайсер също се хвана за двойката и търсеше идеалния момент за атака. Докато битката за преднина продължаваше, Февър започна да прави грешки.

Херлингс се присъедини към тристранната битка за първото място като взе 3-отно място от Гайсер. Колденхоф също изпревари и излезе начело в 12-та обиколка. Нидерландецът поведе за пет обиколки, преди да бъде притиснат от своя сънародник Херлингс.

След това Гайсер и Февър се бориха за трето място, като фабричният пилот на Honda в крайна сметка успя да осигури позицията, след като двойката влезе в контакт в един от завоите.

Херлингс беше победител и във втория манш и в състезанието, тъй като Колденхоф успя да отблъсне Гайсер на трето място, докато Февър и Сийвър оформиха топ 5. С две победи в състезанието, Херлингс добави пета победа в Трентино, за да стане най-успешният пилот на това трасе, а Колденхоф и Гайсер са равни по точки на второ и трето място. Всъщност Колденхоф, Гайсер, Февър и Сийвър завършиха с 38 точки, докато Херлингс беше с максималните 50.

Херлингс сега води в класирането на MXGP с 24 точки пред Февър, докато Гайсер изостава само на три точки от французина.

Next Post

Формула 1: Победа за Верстапен, двоен подиум за Red Bull в САЩ

Макс Верстапен с Red Bull Honda,  спечели Гран при на САЩ на пистата в Остин, Тексас.  Това беше специална победа, тъй като Red Bull Racing записа своя подиум №200 и […]