MXGP: Херлингс сложи за пети път световната корона

Стефан Илиев

С блестяща победа в последната Гран при за сезона в Мантова,  Джефри Херлинг с КТМ спечели титлата. За пети път нидерландецът сложи световната корона. Последното състезание бе образец и достоен завършек на това, което беше  екшънът MXGP  във всички кръгове през целия сезон. Неслучайно до последния старт на сезона трима пилоти имаха шанс да спечелят титлата. И още нещо. Първите шестима пилоти в крайното класиране са представители на шест различни нации.

В клас МХ2 шампион стана Максим Рено с Yamaha, който вече си бе осигурил титлата още в Гран при на Гарда. В последния кръг той стана втори, след друг пилот на Yamaha – Джаго Геертс.

Освен Херлингс от екипа на Red Bull KTM Factory Racing, за триумфа в шампионата, особено във втората половина,  кандидати бяха още двама пилоти – Ромен Февър от Monster Energy Kawasaki Racing Team и Тим Гайсер от Team HRC. Всеки един от тримата през сезона държеше червения плакет в ръце и на номера на мотоциклета си. Затова надпреварата за шампионата се вихреше до последния кариран флаг за сезон 2021 г. , но Херлингс беше този, който излезе начело в най-важния финален спринт и финишира с блестяща победа в последния кръг. Втори бе вече бившият световен шампион Тим Гайсер, който води в класирането в по-голямата част от сезона. Все пак словенецът остана 3-и в крайното класиране. Третото място в Мантова и среброто в шампионата бе за Ромен Февър.

Херллинг по шампионски взе максимално възможните 50 точки в последния кръг. Той бе неудържим и в двата манша. В първия Куршума изпревари Февър с 2,465 сек. на финала. Трети стана Гайсер със своят Honda. Всъщност с това трето място той тотално загуби шансовете си да се бори за шампионата, освен ако преките му конкуренти не завършиха в топ 15. Второто състезание отново бе под диктовката на Херлингс, но този път прекият му конкурент бе Гайсер, който финишира на 1,497 сек. след него. Трети бе Февър. Така тримата фаворити бяха на подиума и в последното състезание – първи Куршума, асистиран от Гайсер и Февър.

В световния шампионат класирането е: 1. Джефри Херлингс (Нидерландия) с KTM – 708 т.; 2. Ромен Февър (Франция) с Kawasaki – 703 т.; 3. Тим Гайсер (Словения) с Honda – 688 т.; 4. Джереми Сийвър (Швейцария) с Yamaha- 566 j.; 5. Хорхе Прадо (Испания) с KTM – 562 т.; 6. Антонио Кайроли (Италия) с KTM) – 545 т.

Класиране при производителите: 1. KTM – 842 точки; 2. Kawasaki – 708 т.; 3. Honda – 702 т.; 4. Yamaha – 616 т.; 5. GAS GAS – 486 т.; 6. Husqvarna – 359 т.; 7. Бета – 232 т.