февруари 2, 2023

WorldSBK: Баутиста победи Разгатлиоглу на трилъра в Портимао

Алваро Баутиста взе трудна победа във второто състезание на Портиамо във вълнуваща битка с Топрак Разгатлиоглу. Пилотът на Aruba.it Racing – Ducati и лидер в шампионата трябваше да се бори както с Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha), така и с Джонатан Рей (Kawasaki Racing), за да вземе първата си победа за уикенда и да увеличи преднината си в шампионата.

Баутиста стартира състезание 2 от второ място, но Рей беше този, който поведе в завой 1. Баутиста падна на трето място, а Разгатлиоглу – на второ. В обиколка 7, турчинът направи атака срещу Рей на завой 1, за да излезе начело.

Две обиколки по-късно в същия завой, Рей си върна лидерството, а Разгатлиоглу стана 3-и, зад Баутиста. С наближаването на половината дистанция, Баутиста направи атака на завой 10, за да поведе. Разгатлиоглу го последва, за да стане 2-и, след като изпревари Рей.

С наближаването на последната трета, Разгатлиоглу се започна да доближава Баутиста и направи атака срещу лидера в шампионата на завой 13 на обиколка 14. На правата в началото на следващата обиколка Баутиста успя да изпревари турчина и отново да поведе.

После Баутиста успя да увеличи изоставането си от над две секунди спрямо Разгатлиоглу, като спечели 28-ата си победа, всичките с Ducati, като се изравни с Чаз Дейвис за победи с Ducati в WorldSBK. Тази бе 12-та от кампанията му за 2022 г.

Баутиста взе 24-ия си подиум този сезон, изравнявайки най-добрия му рекорд от сезона му новобранец през 2019 г. Разгатлиоглу спечели своя 75-и подиум, което го поставя на едно място с Колин Едуардс и Марко Меландри на девето място в списъка за всички времена в класацията на подиумите на WorldSBK. Рей взе своя 236-и подиум в WorldSBK и 24-ти в Портимао. Така той изравни португалското трасе с Моторланд Арагон, където шесткратният шампион има най-много подиуми.

Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) зае четвърто място. В началото той се бореше за място на подиума, но загуби позиции в хода на състезанието. Риналди водеше дуел с Алекс Лоус (Kawasaki Racing). Британецът стана 5-и, само на 0,573 сек. от Риналди. Лоус записа третото си класиране в топ 5 на португалската писта.

Андреа Локатели (Pata Yamaha) завърши челната шестица, но на почти седем секунди по-назад от Лоус след 20 обиколки. Седми стана Скот Рединг (BMW Motorrad), докато се бореше за  по-предно място и финишира малко под секунда пред Шави Виерге (HRC).В средата на състезанието Рединг се бореше с Икер Лекуона (HRC). Вторият пилот на Honda обаче катастрофира на завой 14. Така Лекуона изостана на 22-място.

Гарет Герлоф (GYTR GRT Yamaha) беше девети, на три десети зад Виерге. Въпреки че успя да надделее над съотборника си от 2023 г. Лорис Баз (Bonovo Action BMW), французинът завършва челната десетка.

Баутиста води във временното класиране с 448 точки. Разгатлиоглу е  с 392, пред Рей с 366. Четвърти е Майкъл Рубен Риналди с 232, а пети е Локатели със 196.