WorldSBK: Ван дер Марк печели първа победа за BMW след 8 години, Реа пак падна

Стефан Илиев

Дългото чакане свърши! След 2994 дни, Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad) донесе първа победа за BMW в WorldSBK. Това е първа победа за германския производител след успеха им във второто състезание на Нюрбургринг през 2013 г.  Нидерландецът победи в надпреварата Tissot Superpole на пистата Алгарве в Португалия. Световният шампион Джонатан Реа (Kawasaki Racing) отново падна във второ поредно състезание.

Лидерът в шампионата Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha) имаше по-добър старт във водещото трио на шампионата, но скоро се оказа под натиска на Реа и Скот Рединг (Aruba.it Racing-Ducati). Реа излезе начело и поведе колоната.

Когато лидерите се приближиха до завой 13, Реа загуби контрол на предната част на машината си и излезе от пистата. Падането ве във второ поредно състезание, след катастрофата му в първото вчера. Това значи, че днес по-късно Реа ще стартира 10-и. Разгатлиоглу и Рединг бяха  начело, но скоро нещата се промениха. Разгатлиоглу пропадна назад в класирането.

При цялата драма отпред, Ван дер Марк си проправяше път и пое лидерството в състезанието на 4-тата обиколка. Той изпревари Рединг на левия завой 5, който британецът отвори широко. Така мотор на BMW за първи път поведе колоната от Филип Айлънд 2020 в състезание 1. Така Ван дер Марк ще стартира от първа позиция днес, в състезание 2. Рединг остана втори. Трети и на първа редица се нареди Лорис Баз (GoEleven). Французинът издържа на натиска на Леон Хаслам (HRC). Хаслам изпревари за кратко Баз, преди да катастрофира на завой 13 в 8-тата обиколка.

Така 4-и стана Андреа Локатели (Pata Yamaha). От провала на Хаслам се възползва съотборникът му Алваро Баутиста (HRC). Той стана 5-и, пред лидера в шампионата Разгатлиоглу, който допълни втора редица. Турската звезда успя да ограничи щетите в състезанието, за да има по-добра стартова позиция – 6-и.

Аксел Басани (Motocorsa Racing) продължи поредицата си от финали в топ 10. След като  завърши на подиума в Каталуния, той стана 7-и. Успя да победи Гарет Герлоф (GRT Yamaha) само с 0,068 сек. Ирландският пилот Юджийн Лавърти (BMW Motorrad) бе на почти две секунди от Герлоф – девети, като тръгва от 3-и ред.

Next Post

Победи на писта Стара Загора на Маршавелов, Влъчков и Лишев, титла за Йордан Методиев

Константин Маршавелов в Макси, Иван Влъчков в Туринг,  Йордан Методиев в Спорт и Иван Лишев в серия Лада спечелиха победи в завършилия днес предпоследен кръг от шампионата на България на […]