WorldSBK: Разгатлиоглу най-бърз в първия ден на Мандалика

Стефан Илиев

Финалът на WorldSBK е този уикенд на пистата Пертамина Мандалика в Индонезия. Най-бърз в първия ден, на изцяло новата писта бе Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha). Той бе начело и във FP1, и във FP2. Турчинът иска да надгради в успешния петък, за да спечели шампионата и да победи Джонатан Реа (Kawasaki Racing). И двамата пилоти са в битката за титлата .

Разгатлиоглу веднага наложи силно темпо, въпреки че малко закъсня в бокса си в началото на сесията. Въпреки това, той беше неудържим на пистата и се движеше по-бързо от сутрешното си време, преди да завърши деня на върха с 1:34.230. В добра форма на чисто новата писта, Разгатлиоглу имаше аванс от малко под две десети, след като имаше предимство от 1,5 секунди сутринта на първата тренировка. Съотборникът на Разгатлиоглу – Андреа Локатели направи много обиколки, за да разучи пистата и беше в челната тройка през по-голямата част от сесията. Той обаче завърши 8-и.

След като загуби повече от 20 минути в бокса в FP1 през сутринта, Джонатан Реа подобри времето си във FP2. Пилотът от Ълстър, който се бори за седма поредна титла, но изостава с 30 точки от лидера в шампионата Разгатлиоглу в класирането, имаше много по-силна FP2 сесия. Дори излизаше понякога начело.  Въпреки това, той завърши втори като цяло. Завърнал се обратно след лекуване на контузия, съотборникът му Алекс Лоус завърши деня 7-и, въпреки падането на завой 2.

Битката за титлата при независимите пилоти също ще се води през този уикенд. Начело с 14 т. в класирането е Гарет Герлоф (GRT Yamaha). Той се върна в челната тройка и завърши на трето място с карирания флаг при края на следобеда. Въпреки това Герлоф все още не е спечелил битката, тъй като Аксел Басани (Motocorsa Racing) имаше силен ден. Новакът италианец е в добра форма и завърши деня 10-и. В състезанията, това обещава да бъде интригуваща битка.

Това беше силна сесия за Honda, тъй като Алваро Баутиста (Team HRC) подобри времето си в заключителните етапи на FP2, за да стане 4-и, след като беше шести в FP1. Това обаче не беше най-лекият ден за испанеца, тъй като имаше технически проблеми в началото. Той обаче беше в добра форма, със силно време в края на FP2, което го постави сред водещите. Съотборникът Леон Хаслам показа силните страни на Honda, като завърши на 6-о място. И двамата състезатели ще напуснат отбора след уикенда, като Баутиста ще се върне към заводския отбор на Ducati, докато бъдещето на Хаслам предстои да бъде потвърдено.

Петото място беше за Скот Рединг (Aruba.it Racing – Ducati). Британецът беше извън първата десетка, влизайки в последния период на сесията, но успя да се издигне нагоре в класирането. Той е начело на пилотите на Ducati този уикенд, в който италианският производител е само на 16 точки зад Yamaha в класирането на шампионата на производителите. Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) беше 11-и.

Най-високото класиране на BMW бе на Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad). Нидерландецът зае 9-о място и беше част от топ 10 в по-голямата част от сесията. Съотборникът му Том Сайкс се завръща за последния си състезателен уикенд за отбора, като бъдещето му също е непотвърдено. Световният шампион от 2013 г. зае общо 13-о място, въпреки че претърпя катастрофа на завой 6 във FP1. И двата мотора на BMW се надяват да приключат силно сезона, който е първи за M 1000 RR в WorldSBK.

Next Post

Световният шампион Куартараро разкритикува Yamaha на старта на тестовете в MotoGP

Въпреки че сезон 2021 в MotoGP завърши едва минала неделя отборите и пилотите вече са изцяло фокусирани върху подготовката си за следващата кампания. Тя започна с двудневни тестове на испанската […]