WorldSBK: Разгатлиоглу печели в Портимао, Реа катастрофира

Стефан Илиев

В първото състезание на пистата Autodromo Internacional do Algarve в Португалия се разигра истински трилър. Първото състезание от WorldSBK уикенда в Портимао спечели Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha), който удължи шампионската си преднина на 45 точки Той води битка за лидерската позиция със Скот Рединг (Aruba.it Racing- Ducati) и Джонатан Реа (Kawasaki Racing). Последният не завърши състезанието, като падна на 15-ия завой.

Разгатлиоглу стартира от първа позиция, като направи нов рекорд за обиколка на пистата в сесията суперпол – 1:40,219.  Турчинът взе холшота, като дръпна пред Реа. Двамата се бориха помежду си през първите две обиколки, като дори направиха контакт на завой 13 на 3-та обиколка. Така Рединг поведе на 4-ата обиколка.

В началото на 5-ата Реа позволи на турската звезда да се придвижи на второ място зад Рединг. Той също подгони Рединг, но загуби контрол над предницата на своя Kawasaki ZX-10RR на 15-и завой и катастрофира. Така за победата останаха да се борят само Рединг и Разгатлиоглу.

Реа бе откаран в медицинския център за преглед. Той ще бъде прегледан отново утре сутрин, преди първата warm up сесия. Пилотът от Ълстър бе диагностициран с множество контузии и ожулване на левия лакът. Това означава, че за първи път от 2014 г. на състезание 1 Реа не е на подиума в Портимао. Рединг държеше лидерството в състезанието до началото на 11-тата обиколка, когато Разгатлиоглу проби защитата му на завой 1 и въпреки атаките на британеца, задържа първата позиция. Това бе първата победа на Разгатлиоглу в WorldSBK в Портимао. Той сложи край на 10-годишната суша за Yamaha на тази писта. Последно с такъв мотор спечели Марко Меландри в състезание 2 през 2011 г. Това беше и подиум № 300 за Yamaha в WorldSBK.

Борбата за трето място в началото беше между двамата пилоти на Honda. Леон Хаслам (HRC) започна от 3-о място, но после отстъпи позиция на Алваро Баутиста (HRC ) в 12-ата обиколка. Имаше много екшън между шестимата пилоти в борбата за подиума. Андреа Локатели (Pata Yamaha), Хаслам и Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) отваряха широко завой 1.

С напредването на състезанието Баутиста не успя да задържи място в пакета за преследване на подиума. Лорис Баз (GoEleven) и Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad) подгониха Баутиста, като Баз атакува на завой 1, преди Ван дер Марк и Локатели да се ударят за завой 5. Инцидентът ще бъде разследван. Така двамата извън борбата за подиума – Баз и Баутиста изведнъж им се отвори вратата към третото място. Испанецът излезе начело. На 15-ия завой в последната обиколка обаче, Баутиста излезе от надпреварата, а Баз наследи третото място. Това бе първият му подиум след завръщането му в WorldSBK.

Риналди завърши 4-и, а след невероятната битка за 3-ото място, Хаслам се докопа до 5-о, след стартира от първа редица. Гарет Герлоф (GRT Yamaha) стана 6-и, само на 3 десети от Хаслам. След него бе Аксел Басани (Motocorsa Racing), който продължи силната си серия като новак – 7-и. Той бе пред аржентинската звезда Леандро Меркадо (MIE Racing Honda), който за първи път влезе в топ 8 от финала в Сан Хуан през 2019 г. това му бе най-добрият резултат за 2021 г. . Юджийн Лавърти (BMW Motorrad) се бори за 9-о място с Кристоф Понсон (Gil Motor Sport-Yamaha), който стана 10-и.

Next Post

Маршавелов, Методиев, Влъчков и Патенов с първи позиции на писта Стара Загора

Снимки Асен Илиев С квалификационните сесии започнаха битките за титлата на писта (затворен маршрут) на трасето в Стара Загора. В състезанието утре от първа позиция ще стартират Йордан Методиев (Дианел […]