WorldSBK: Разгатлиоглу триумфира в първото състезание на Маникур с рекорд

Стефан Илиев

Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha) спечели първото състезание на френската писта Маникур в Невер. Той направи невероятно темпо в състезателната дистанция от 21 обиколки и взе победата с повече от 4 сек. пред основния си съперник за титлата Джонатан Реа (Kawasaki Racing). Трети във Франция завърши съотборникът на Разгатлиоглу – Андреа Локатели. Така на подиума имаше два мотора на Yamaha. Освен това Разгатлиоглу направи и най-бързата обиколка – 1:36,037, което е нов рекорд на трасето.

Разгатлиоглу започна добре и поведе на завой 1, но скоро се озова назад. Той направи грешка на фибата Аделаида. Начело излезе Реа. Но тъкмо там, където загуби лидерството – на Аделаида, в 4-ата обиколка, Разгатлиоглу успя да излезе пак начело. След това натрупа достатъчно аванс, за да задържи Реа след себе си.

Риа не се предаде. В напредването на състезанието успя да затвори разлика само от няколко десети, но не успя да направи ход успешна атака. Така Разгатлиоглу взе втората поредна победа след тази във второто състезание в Навара. Той направи страхотна серия от почни равни като време турове – около 1:37 мин. Той също стана първият пилот на Yamaha, който взе 18 подиуми в един сезон. Второто място на Реа удължава сушата на шампиона без спечелена победа в 7 поредни състезания. Пилотът от Ълстър не е побеждавал от второто състезание на Ассен.

Андреа Локатели спечели третия си подиум в WorldSBK. Той стартира добре в надпреварата, за да се изкачи нагоре от пето място. Локатели успя да се справи с по-бързо стартиращия Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) и да извоюва 4-о място. Андреа изпревари сънародника си за завой 5 в 12-ата обиколка. След това, на 17-ия тур той мина едно място напред, когато Алекс Лоуес (Kawasaki Racing) се разби на 8 -ми завой. Това означаваше, че Локатели се нареди 3-и, а Риналди стана отново 4-и.

Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad) зае 5-о място, след като се бори за него от 9-о място на стартовата решетка. Пилотът от Нидерландия имаше проблеми на тренировката сутринта и не участва в нея. Той завърши на две секунди от Алваро Баутиста (HRC), който стана 6-и. Така всичките пет производители бяха представени в топ 6.

Имаше зашеметяваща битка за седмо място между много пилоти, която продължи до последния шикан. Чаз Дейвис (GoEleven) финишира 7-и, като се пребори с новака Аксел Басани (Motocorsa Racing) и Том Сайкс (BMW Motorrad), завършили съответно 8-и и 9-и. Леон Хаслам (HRC) закръгли топ 10. След като стартира в топ 6, британският ездач отстъпи през последните етапи на състезанието.

СЛЕДВАЩА

Формула 1: Макс Верстапен зарадва феновете си с първа позиция на Зандворт

Макс Верстапен с Red Bull спечели първа позиция за домашната си Гран при на Нидерландия. 65 000 фенове се изправиха на […]