май 25, 2022

WorldSBK: Рединг се връща в бизнеса с успех във втория старт на Мост

Финалната надпревара в WorldSBK на новата чашка писта Autodrom Most бе трета серия от екшъна през този уикенд. Този път обаче успехът бе за Скот Рединг (Aruba.it Racing – Ducati). Втори стана Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha), а трети Джонатан Реа (Kawasaki Racing) за своя подиум 201.

Разгатлиоглу и Рединг бяха първи и втори на решетката и с една и съща комбинация от гуми – стандартни SC1 отпред и SCX отзад. Реа беше избрал отпред SC1 и SC0 отзад. Рединг дръпна още на старта и победи Разгатлиоглу, докато Реа беше далеч зад тях.

Топрак Разгатлиоглу грабна холшота от съотборника си Андреа Локатели. Рединг първо стратира лошо, но излезе 3-и, а Реа беше на четвърто място. Съотборникът му Алекс Лоус бе зад тях, следван от Том Сайкс (BMW Motorrad) – 6-и.

На първия завой стана меле, в което Аксел Басани (Motocorsa Racing), събори Алесандро Делбианко (MIE Racing Honda). Инцидентът принуди Карел Ханика (IXS-YART Yamaha), Чаз Дейвис (отбор GoEleven) и Исак Винялес (ORELAC Racing VerdNatura) да преминат през чакъла. Всички ездачи бяха на крака и бяха сравнително добре.

Рединг най-накрая изпревари Андреа Локатели в 3 -тата обиколка на завой 20, поставяйки своя Ducati в средата на двете машини на Pata Yamaha. Гумата SC0 на Джонатан Реа вече беше дошла на мястото си и подгони тримата пред себе си, докато съотборникът му Лоус изостана. Добър старт направи Леон Хаслам (HRC), който излезе 7-и от 10-о място. В 5 -та обиколка Рединг изпревари на завой 1 Разгатлиоглу. Реа изостана с осем десети от Андреа Локатели и бавно се върна назад към Лоус. След 7 обиколки ги разделяше половин секунда. На 8-ата Локатели и Лоус допуснаха грешки, с което Реа се върна в битката за трето място и изпревари Локатели на 9-тата обиколка на завой 20.

В битка за шесто място Сайкс задържа позиция пред вдъхновения Леон Хаслам, докато Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) беше едва осми. След силно каране Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad) се изкачи на девето място от 17-о стартовата решетка. Гарет Герлоф (GRT Yamaha) се бе закрепил кротко 10-и. Три обиколки по-късно на шикана настъпи разбъркване. Риналди сега беше 6-и пред Сайкс, ван дер Марк, Герлоф и Хаслам. Pocket Rocket (Джобната ракета) обаче падна в лапите на съотборника си Алваро Баутиста, който го изпревари.

Отпред Скот Рединг караше състезанието на живота си, отърси се от Разгатлиоглу и разби духа на турчина, който изоставаше над 3 сек. Реа изостана още седем секунди, а Локатели го държеше на четвърто място. Скот Рединг кара перфектната надпревара за първа победа след надпреварата Tissot Superpole в Ещорил. Разгатлиоглу завърши втори и сега изоставаше само на три точки от Джонатан Реа в шампионата, който стана трети. Локатели зае четвърто място в поредното зашеметяващо представяне, докато Майкъл Рубен Риналди стана пети в последната обиколка, защото изпревари Алекс Лоус на завой 1. Лоус се задържи за шести, следван от бившия си съотборник Михаел ван дер Марк – 7-и.

Топ 10 оформиха Герлоф, Том Сайкс и Алваро Баутиста.Класирането в шампионата при пилотите: Реа – 266 т., Разгатлиоглу 263, Рединг 216, Лоус 143, Риналди 135, Герлоф 127.

Силата на Yamaha този уикенд означава, че те вече са на три точки от Kawasaki в класирането на производителите, а Ducati е с други три по -назад.