WRC: Ожие води с половин секунда след втория ден на Еванс

Стефан Илиев

Титаничната битка между двамата кандидати за световната колона – Себастиен Ожие и Елфин Еванс продължи и във втория и най-тежък ден на рали Монца – предпоследен кръг от WRC. Съотборниците от Toyota Gazoo Racing ден си разменяха лидерските позиции от 8-ата до 13-ата скоростни отсечки. Общо 5 пъти за 6 етапа. В крайна сметка денят завърши с 0,5 сек. преднина за французина пред Еванс след близо 215 км.

Ожие е лидер в класирането и му трябва място на подиума, за да вземе 8-ата си световна титла. Елфин Еванс с другия Yaris World Rally Car иска да му обърка сметките, но явно всичко ще се реши в утрешните специални етапи. Плюс това Себ се бори за 54-а победа, преди да се оттегли.

Еванс започна деня като лидер, но още на първото минаване на Сан Фермо в подножието на италианските Алпи, Ожие поведе с 1,5 сек., защото бе втори след победителя Тиери Нювил с Hyundai i20. Във 9-ия етап Селвино Еванс си върна първото място, защото го спечели. Второто минаване на прохода Сан Фермо обаче отново качи Ожие на върха, защото Еванс бе 6-и. Разликата бе само 1,1 сек. Ожие спечели Селвино 2 с 4,1 сек пред Еванс и французина дръпна с 5,2 сек. Евънс спечели 12-иата отсечка – Сотозеро 1, а Ожие бе 6-и на 5,5 сек.  Така новият лидер с 0,3 сек. бе Еванс.

Последният етап за деня спечели Дани Сордо с другия автомобил Hyundai i20, втори бе Нювил, а Ожие и Евънс бяха 3-и и 4-и, разделени от 0,8 сек. Така се стигна до крехката преднина на Себастиен Ожие от 0,5 сек.

Както стана ясно, двамата пилоти на Hyundai успяха да докопат по една етапна победа за деня – Нювил спечели първата днешна отсечка, а Сордо – последната. Нювил обаче още на следващия 9-ия етап удари мантинелата със студени гуми, като откърти бронята и аерото отпред на колата. Той изостана почти 30 секунди зад своя съотборник Дани Сордо и се пребори с оставащите два етапа въпреки проблемите с баланса. Сордо имаше проблеми с управлението, но завърши деня трети, 27,4 сек. от Ожие и на 19,2 секунди на съотборника си. Нювил трябва да извърши чудо да измести съотборника си от подиума.

Оливър Солберг, който кара третия i20, беше пети, на 34,6 секунди зад Нювил. Младият швед кара гумите си до краен предел по абразивните планински пътища. Заради агресивния се подход той се завъртя няколко пъти.  Шести е японецът Такамото Кацута. Тази сутрин пилотът на Yaris имаше трудно сцепление и направи няколко грешки. Той изостава от Солберг на 17,6 секунди и на 38,3 сек. пред Теему Сунинен, който кара за първи път i20 WRC. Зад финландеца е Гюс Грийнсмит, който беше забавен от проблеми със спирачките на неговия Ford Fiesta.

Next Post

WorldSBK: Разгатлиогтлу – шампион, Реа печели драматичното състезание 1 на Мандалика

Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha) е новият шампион в WorldSBK. Той спечели титлата след драматично и напрегнато състезание 1 на уличната писта Pertamina Mandalika в Индонезия. Основният му конкурент Джонатан Реа […]