WRC: Триумф на Елфин Еванс във Финландия, храни надежди за титлата

Стефан Илиев

Елфин Еванс с Toyota Yaris спечели рали Финландия – 10-и кръг от световния шампионат. С този успех пилотът от Уелс запази живи надеждите си за титлата,  ако успее да се пребори със Себастиен Ожие в следващите два кръга. Двама пилоти на Hyundai i20 Coupé, асистираха на Еванс в Ювайскила. Втори стана От Танак на 14,1 сек., а трети бе Крейг Брийн на 42,2 сек. За трети пореден път той се качва на подиума този сезон.

Евънс взе петата си победа във WRC, като стана едва вторият британец, спечелил емблематичното рали. Сега той намали преднината в шампионата на съотборника си Себастиен Ожие на 24 точки, тъй като французина завърши 5-и.  с оставащи два кръга. Ожие завърши пети. И двамата съотборници от Hyundai Танак и Брийн водеха в ралито, но завършиха втори и трети. Двукратният победител в ралито Танак завърши на 28,1 сек. пред ирландеца. Еванс спечели три от днешните четири етапа, включително  и Пауърстейджа. Така взе 5 бонус точки. Танак имаше една победа, но взе 4 т. от Wolf Power Stage. Следващите бяха за Есапека Лапи – 3, Такамото Кацута си осигури две за 4-ото място с Yaris, а Брийн грабна последната.

Есапека Лапи маркира завръщането си в екипа на Toyota с четвърти резултат. Той остана на 58,8 сек. от победителя. Световният шампион Себастиан Ожие с Toyota завърши зад него, на огромната разлика от 2:54, 4 мин. от Еванс. Двамата пилоти на Ford Fiesta WRC Гюс Грийнсмит и Адриан Формо завършиха съответно 6-и и 7-и. Осми стана Теему Сунинен, който спечели в WRC2 с VW Polo GTI R5. Топ 10 допълниха Мадс Йостберг със Citroen C3 Rally и Емил Линдхолм с Skoda Fabia Rally2 Evo.

Next Post

WorldSBK: Реа се разписа в състезание 2 в Алгарве, а Разгатлиоглу катастрофира

Съдбата се обърна на Autodromo Internacional do Algarve и този път осигури възходи и падения в битката за титлата в WorldSBK. Този път, във второто състезание Джонатан Реа (Kawasaki Racing) […]